Azory – lista magicznych miejsc

gorace zrodla azory
freedom forest girl nature

Jak wyobrażacie sobie najpiękniejsze miejsce na Ziemii? Ja myślę o oceanie, dzikości natury, ciszy, zieleni i wodospadach. O spokoju, pięknych widokach i zachodach słońca.

Takie miejsce istnieje, i to nawet w Europie! To są Azory. Dziewięć małych wysp wulkanicznych na środku Oceanu Atlantyckiego należących do Portugalii. Największa z nich to São Miguel ze stolicą Ponta Delgada.

Mimo tego, że widziałam tylko jedną wyspę, Azory to najpiękniejsze miejsce, jakie do tej pory widziałam.

3 dni na Azorach

Na największej wyspie, czyli São Miguel, byłam przez 3 dni i myślę, że to za mało. Spędziłabym tam przynajmniej cały tydzień, żeby móc przemierzyć większą ilość szlaków, spędzić czas w lasach, dżunglach i nad oceanem.

Azory często są porównywane do Madery, kolejnej wyspy Portugalii. To, czym wygrywają Azory to podobno dzikość przyrody. 😉 Na wyspach znajduje się też kilka wulkanów. Jeżeli lubicie naturę, na pewno je pokochacie. Bez obaw, w miastach i miasteczkach są sklepy, kawiarnie, restauracje i wypożyczalnie aut.

Pogoda na Azorach jest nieprzewidywalna. Często pojawiają się opady deszczu i zachmurzenia.

panorama sao miguel

Wynajęcie auta na Azorach

Najwygodniejszą opcją jest wynajęcie auta. Jego brak uniemożliwia zobaczenie wielu atrakcyjnych miejsc i ogranicza niezależność.

Pomiędzy wyspami można się przemieszczać promem i samolotem. Jest to naprawdę super opcja, jeżeli chcecie zobaczyć ich wiele. Ja zwiedzałam tylko São Miguel.

Infrastruktura na wyspie jest dobra. Trzeba być jednak doświadczonym kierowcą. Uliczki w miastach są tak wąskie, że bardzo ciężko się w nie zmieścić. Drogi wzdłuż oceanu wspominam najlepiej. Widoki są naprawdę niesamowite! Jest też wiele wzniesień, przez co w pewnych momentach jedzie się dosłownie w chmurach! Wyspa jest na tyle mała, że można ją przejechać wszerz w jeden dzień.

azory sao miguel

Ceny na Azorach

W sklepach na Azorach jest dosyć drogo. Jest mnóstwo produktów, które zostały wyprodukowane lokalnie. Jeżeli macie nocleg z dostępną kuchnią np. z booking.com, możecie kupić makaron, sosy, chleb, pasty i ugotować coś na szybko. Nie jest to jakoś bardzo odczuwalne, bo jednak większość miejsc do zobaczenia jest darmowych.

azory sklep

Jak kupić tani bilet na Azory?

Ceny lotów z Polski do Ponta Delgada dochodzą nawet do 2000zł. Ja byłam wtedy na Erasmusie w Portugalii, więc na Azory miałam godzinę lotu. Za lot z Lizbony zapłaciłam około 150zł. Można więc pokombinować i kupić osobny lot do Lizbony i stamtąd na Azory.

Delfiny i wieloryby

W stolicy, czyli Ponta Delgada, jest wiele firm oferujących wycieczki, podczas których można snurkować i pływać z delfinami. Kawałek od brzegu są miejsca, gdzie często przypływają całe ich grupy. To są wolne, dzikie delfiny. Nie są karmione, ani zwabiane w dane miejsce. Dlatego może się zdarzyć, że podczas wycieczki nie zobaczycie żadnego, bo po prostu nie przypłyną.

Od zawsze moim marzeniem było zobaczyć delfiny w ich naturalnym otoczeniu. Tylko tam jest ich miejsce. Miałam takiego pecha, że w dniu wycieczki był za duży wiatr i fale, co uniemożliwiło wypłynięcie na ocean. Było mi bardzo przykro, szczególnie że nie miałam opcji na przełożenie wycieczki, bo następnego dnia miałam lot powrotny do Lizbony. Dlatego warto pojechać na Azory na 6-8 dni i mieć zapasowy czas w razie takiej sytuacji.

Jeżeli jednak nie zdecydowalibyście się na pływanie z tymi super mądrymi ssakami, są też wycieczki, podczas których nie musicie wychodzić z łódki, tylko możecie obserwować delfiny skaczące ponad powierzchnią wody.

Co więcej, możecie też popłynąć na obserwowanie wielorybów. Z tymi gigantami już nie popływacie. Można je tylko oglądać. To musi być dopiero doświadczenie! Zazdroszczę wszystkim, którym udało się je zobaczyć. Podobno, z niektórych klifów na wyspie można z daleka zobaczyć wieloryba. Bardzo się starałam i byłam cierpliwa, ale jednak mi się nie udało. Podobno najbardziej sprzyjającą porą do spotkania wielorybów i delfinów jest późna wiosna.

azory ocean

Lista magicznych miejsc na wyspie São Miguel na Azorach:

1. Miradouro da Boca do Inferno – najbardziej znany punkt widokowy

2. Caldeira Velha – gorące źródła w sercu dżungli

3. Lagoa do Congro – jezioro w śrdoku lasu

4. Mosteiros Beach – czarna plaża

5. Salto do Prego – wodospad w dżungli

6. Termas da Ferraria – basen w oceanie

7. Ribeira dos Caldeirões – tropikalny park

8. Chá Gorreana, Porto Formoso – jedyna plantacja herbaty w Europie

9. Caldeiras das Furnas – buzujące gejzery

10. Farol do Arnel – latarnia, domki i widoki

11. Miradouro do Escalvado – punkt do obserwacji wielorybów

1. Miradouro da Boca do Inferno

Chyba najbardziej znany punkt widokowy Azorów. Znajduje się on w punkcie Miradouro de Boca do Inferno. Dojdziecie tam, podążając charakterystyczną drewnianą ścieżką. Z góry zobaczycie dwa jeziora – jedno niebieskie (Lagoa Azul), drugie zielone (Lagoa Verde).

Widok z mojego zdjęcia jest z niższego punktu widokowego, gdzie jest mniej ludzi. 😉

miradouro da boca do inferno widok

2. Caldeira Velha

Żeby dostać się do gorących źródeł, należy wejść na teren parku. Nie nazwałabym tego jednak parkiem, ale dżunglą, która skradła moje serce. Wejście kosztowało około 3 Euro.

W środku dżungli znajdziecie kilka naturalnych, gorących basenów. Niektóre są naprawdę ciepłe i bardzo przyjemnie jest w nich posiedzieć. Inne są trochę chłodniejsze np. ten z wodospadem. 😖

Naprawdę warto tam pojechać. Otoczona tropikalną roślinnością i pływając w ciepłej wodzie czułam się naprawdę wyjątkowo. Są tam też toalety i przebieralnie.

Uwaga, natchniecie się tam na zapach zgniłego jaja, co jest typowe dla gorących źródeł. Wydobywająca się para wodna zawiera siarkę, która nadaje specyficzny zapach.

azory las
gorace zrodla azory
gorace zrodla CALDEIRA VELHA azory

3. Lagoa do Congro

To miejsce, które zapamiętam na długo. Parkujecie samochodem gdzieś przy drodze. Idziecie lasem. Uważacie, żeby nie wdepnąć butami w błoto po kostki. Ścieżka stopniowo zjeżdża coraz bardziej w dół. W końcu widzicie przed sobą jezioro ukryte pomiędzy wielkimi drzewami i roślinami.

Oaza spokoju. Cisza. Zieleń. Nic więcej nie potrzeba.

LAGOA DO CONGRO azory

4. Mosteiros Beach

Na Azorach jest mnóstwo plaż, jednak pogoda raczej nie pozwala na opalanie się i kąpanie w ocenianie. Mosteiros Beach to plaża z czarnym piaskiem i przepiękną linią brzegową.

czarna plaza azory

5. Salto do Prego

Na Azorach jest tak, że jadąc autem, co jakiś czas pojawiają się tabliczki przy drodze z informacją o istnieniu jakiegoś szlaku. Żal się nie zatrzymywać. Salto do Prego prowadzi do pięknego wodospadu. Szlak idzie przez dżunglę, ciągle w dół. Przez to, że naprawdę lubię być w otoczeniu natury, dla mnie było to super odprężenie. Wokół wodospadu są ściany pełne roślinności i gęsty dżunglo-las.

SALTO DO PREGO wodospad azory
salto do prego azory

6. Termas da Ferraria

Jest to kompleks z basenem i restauracją. Ale gdy pozostaniecie poza ośrodkiem, traficie na coś w stylu basenu w oceanie. Gdy przejdziecie przez czarne skały, traficie na drabinkę z zejściem do oceanu i wydzielony obszar do pływania. Przy silnym wietrze fale są jednak tak duże, że dosyć ciężko jest się utrzymać. Woda jest ciepła (dzięki gorącej wodzie z wnętrza Ziemii). Czy jest na tyle ciepła, żeby przyjemnie się w niej pływało? Nie wiem, może to ja jestem zmarzlakiem. Tak, czy tak, to naprawdę ciekawe doświadczenie!

7. Ribeira dos Caldeirões

To park, w którym naprawdę jest gdzie pospacerować. Palmy, rośliny, zbiorniki wodne, małe stawy, wielki wodospad. To wszystko znajdziecie w Ribeira dos Caldeirões. Jest tam trochę więcej ludzi niż w pozostałych miejscach, ale wciąż bardzo dziko i przyjemnie.

RIBEIRA DOS CALDEIRÕES

8. Chá Gorreana, Porto Formoso

To jedyna plantacja herbaty w Europie. Już podczas drogi w stronę tej fabryki widać pola herbaty. Na miejscu jest darmowe muzeum, gdzie można zobaczyć maszyny używane do produkcji, sprzęt oraz całe worki z liśćmi herbaty. Można spróbować napoju za darmo, a w sklepiku kupić zapakowane zestawy.

Dookoła muzeum znajdują się pola herbaciane, pomiędzy którymi można spacerować i przyjrzeć się z bliska rosnącym liściom herbaty.

CHÁ GORREANA azory
plantacja herbaty azory

9. Caldeiras das Furnas

Zobaczycie tutaj buzujące gejzery. Znajdują się one w miejscowości Furnas, która leży w kraterze uśpionego wulkanu. Wydobywająca się para wodna śmierdzi zgniłym jajem, czyli siarką. Bez problemu zaparkujecie tutaj autem.

caldeiras das furnas

10. Farol do Arnel

Warto zaparkować auto na górze i przejść się na sam dół pieszo, aż do latarni Farol do Arnel. Zjazd jest naprawdę stromy, a spacer może być trochę wymagający, szczególnie w górę. Po drodze stoją malutkie kolorowe domki. Na dole jest biało czerwona latarnia morska. Można też usiąść na brzegu, wsłuchać się w szum fal i podziwiać ocean i roślinność dookoła.

FAROL DO ARNEL azory

11. Miradouro do Escalvado

Punkt widokowy. Podobno można stąd zobaczyć wieloryby. Bardzo w to wierzyłam, ale nic z tego nie wyszło. 😞

azory kot panorama

Podsumowując, Azory naprawdę warto zobaczyć. Ponta Delgada zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i bardzo chciałabym tam wrócić i zwiedzić też inne wyspy. To zdecydowanie miejsce w moim stylu – natura, spokój, zieleń. Dodatkowo kocham w Portugalii, to, że nikomu się nigdzie nie śpieszy. Ludzie są serdeczni, uśmiechnięci, potrafią się bawić i odpoczywać. Dlatego też na Azorach całkowicie można odpocząć, zatrzymać na chwilę i skupić na tym, co dla nas ważne.

Nie jest to bardzo popularny kierunek podróży i to może właśnie dzięki temu, to miejsce jest takie magiczne. Mało kto o nim wie, nie ma dużo turystów. Natura jest dzika, widoki piękne. No i jest bardzo bardzo zielono!

Dzięki za przeczytanie. ❤

A tutaj jeszcze parę zdjęć:

azory park
azory meet without meat
azory dzungla
azory widok ocean
azory panorama krowy
sao miguel azory
azory meet without meat 2
ananasy azory
meet without meat roslina

Zapisz się do newslettera!

Będziesz na bieżąco z nowymi postami.

2 thoughts on “Azory – lista magicznych miejsc”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *