Dlaczego nie pojadę znowu do Petry?

petra jordania
freedom forest girl nature

Konie z krwią na nogach. Osiołki niosące ciężary ponad swoje siły, bite kablem w celu wymuszenia posłuszeństwa. Wielbłądy z wbitymi w skórę łańcuchami. Mężczyzna rzucający kamieniami w osiołka. Zmęczone, spocone konie. Petra, która znajduje się w Jordanii to piękne, antyczne miasto, ale z drugiej strony to piekło.

Czy możemy wykorzystywać zwierzęta na wakacjach?

Przerażające jest to, że nikt nie widział w tych zachowaniach nic złego i nikt nie poniesie konsekwencji. To są standardy, jakie panują w Petrze, a turyści wspierają to okrucieństwo. Niewiele osób reagowało i widziało problem. Zachowywali się tak, jakby bicie zwierząt kablem, rzucanie w nie kamieniami było czymś normalnym.

Nie możemy tego akceptować. Było mi strasznie przykro i czułam się b e z s i l n a. Takie rzeczy nie powinny się dziać w 21. wieku, w miejscu gdzie znajduje się jeden z Cudów Świata. Pamiętajcie–zwierzęta czują ból, strach, są przerażone.

Zrezygnowanie i smutek w oczach tych zwierząt zapamiętam na długo…

zwierzeta w petrze

Czy Petra w Jordanii to Instagramowy cud świata?

Najbardziej znanym zabytkiem w Petrze jest Skarbiec Faraona (Al-Chazna). Prawie każdy turysta robi sobie tam zdjęcie. Duża część wykorzystuje do tego wielbłądy, konie i osiołki. Oprócz tego, zwierzęta są wykorzystywane w Petrze jako środek transportu.

Co gorsza coraz więcej influencerów zakłada beduińskie chusty i robi sobie zdjęcia z wielbłądami lub osiołkami, nieświadomie akceptując okrucieństwo wobec zwierząt i rozpowszechniając ten trend wśród swoich odbiorców. Bez wątpienia, dla nich to forma zarabiania. Dostają pieniądze za reklamowanie danego kraju.

Bardzo chciałabym, żeby każda osoba zwiedzająca Petrę zastanowiła się nad wykorzystywaniem zwierząt. Czy to jest ich miejsce i czy są traktowane humanitarnie? Czy zysk i popularność jest od nich ważniejsza?

zwierzeta w petrze

Z czego Jordańczycy powinni być dumni?

W Petrze zachwyciły mnie biżuteria, szaliki i ozdoby wykonywane własnoręcznie przez mieszkańców Petry. Oprócz tego warto skosztować, jordańskiej kuchni- jest pyszna. Próbowaliśmy lokalnych dań zrobionych przez beduinów na pustyni Wadi Rum. Kolejnym atutem tego miejsca jest wspaniała gościnność Jordańczyków.

To właśnie jest ich dziedzictwo kulturowe. I właśnie to powinno przyciągać turystów.

Więcej o Petrze i Jordanii przeczytacie tutaj.

Petra w Jordanii-szansa na lepsze życie?

Rozumiem, że mieszkańcy Jordanii wychowani są w przeświadczeniu, że to zwierzęta pracują na ich utrzymanie.Ludzie w tym kraju żyją raczej biednie i prawdopodobnie nie widzą lepszych perspektyw dla siebie. Petra w Jordanii to naprawdę dobre miejsce na zarabianie pieniędzy.

W związku z tym, że zwierzęta są dla nich źródłem dochodu,powinni traktować je należycie. Zamiast tego biją i ranią zwierzęta. Ponadto, dzieci obserwują dorosłych i robią dokładnie to samo. Nie powinny uczyć się agresywnych zachowań.

Jak możemy pomóc?

Organizacja PETA zajęła się już tym tematem. Nagłaśniają sprawę Petry, dokumentują bestialski proceder.Możecie poczytać o tym na ich stronie lub obejrzeć filmik.

Oczywiście, ważna jest też postawa turystów, bo to oni zostawiają pieniądze w Petrze i wspierają ten biznes. Im więcej osób będzie dokonywać świadomych wyborów względem wakacyjnych form “rozrywek”, tym mniejsze będzie zainteresowanie. Być może to skłoni Jordańczyków do poszukiwania innego sposobu zarobkowania.

To co zobaczyłam nie dawało mi spokoju. W związku z tym, napisałam do Petra Archeological Park and Cultural Heritage w sprawie wykorzystywania zwierząt. Oto ich odpowiedź:

“Dear Klaudia

Greetings from Petra.

On behalf of Petra commissioner’s board let me apologies for what you had been through in Petra and we are really sorry to hear that.

These behaviors are extremely unacceptable, immature, and irresponsible from the animals’ owners, and we as authorized authority have a strict law against any kind of mistreatment inside the park and we take a deterrent punishment as soon as we can identify the violators to eliminate those owners out of the site and keep them under control.

We launched a campaign against these behaviors, and this campaign |Care for Petra” contain many members such as The Brooke, USAID, UNESCO, JTB, ILO, and the park (PAP/PDTRA) as well, the campaign aims to protect and conserve the site, and concentrate on the animal welfare by educating the animals’ owners that how they can treat their animals.

Please check the links below for more information about the campaign:

http://www.unesco.org/new/en/amman/about-this-office/single-view/news/care_for_petra_campaign_launches_in_petra_world_heritage_site/#.VF8hbHKSxbU

I have asked the rangers’ chief to focus on this issue and give it the first priority, and I will follow this case to the senior managers of tourism in Petra Park and Petra commissioners’ board.

Again, we are sorry for these actions and we appreciate your complaint and thank you to mention this important issue for you and us as well and be ensured that animal’s welfare issue is listed on our agenda, and we are taking it seriously.<

Please don’t hesitate to contact us any time for any additional information.

Warm regards.”

 

Czy warto jechać do Petry?

Nie chcę kojarzyć tego miejsca z okaleczonymi zwierzętami i agresywnymi Jordańczykami. W związku z tym, prawdopodobnie nie wrócę już do tego miejsca. Nie namawiam jednak nikogo do tego samego. Chcę jedynie zwrócić uwagę na wykorzystywanie zwierząt. Mam nadzieję, że chociaż kilka osób zastanowi się nad złym traktowaniem zwierząt w Petrze i nie będzie wspierać tego okrucieństwa.

Nie zrobiłam wiele zdjęć pokazujących wykorzystywanie zwierząt ze względów bezpieczeństwa. W Internecie jest wiele dokumentów w pokazujących znęcanie się nad zwierzętami. Zapewniam Was, że nic w tej kwestii się nie zmieniło. Brak świadomości, brak kontroli, jedynie zysk. Nie akceptuję znęcania się nad zwierzętami, ale wiem, że świat jest bardzo różnorodny. Tak samo jak potrzeby, warunki i życie ludzi w różnych jego częściach.

Bez wątpienia, Petra Archeological Park and Cultural Heritage powinno poczuć wagę problemu. Mam nadzieję, że nareszcie podejmą skuteczne akcje, aby zakończyć wykorzystywanie i okaleczanie zwierząt. Petra zasługuje by być tak piękna, jak piękny jest Skarbiec Faraona (Al-Chazna). Szczerze wierzę w ich empatię i w to, że przy odpowiednich staraniach możemy coś zmienić.

Co wy o tym myślicie? Czy powinniśmy akceptować wykorzystywanie zwierząt? Może słyszeliście o miejscach dla turystów, w których dobrze traktuje się zwierzęta? Dajcie znać w komentarzach lub wyślijcie mejla! Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania.

Zapisz się do newslettera!

Będziesz na bieżąco z nowymi postami.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *